Hubená prdka ≠ prdka k nakousnutí

Určitě jsi už někdy četla v nějakém lesklém časopise (nebo na lesklém monitoru), že i štíhlé ženy trpí celulitidou. Nechme teď stranou dědičnost, hormony i vliv antikoncepce. Shodneme se jistě na tom, že pokud si budu moci vybrat, tak snad každá z nás by raději měla zadek hladký a heboučký. A to jsme se ještě nedostali k druhému podstatnému prdelkovému aspektu, a tím je tvar.

Tvar hýžďového svalu je dán geneticky, o tom není sporu. Avšak výsledný tvar, který jeho majitelka prezentuje těm, které nechá za svými zády, je dán také peřinkou, která ten sval kryje. A to vlastně platí pro celé tělo. 

Kdyby se mi podařilo přemluvit dostatečný počet štíhlých žen, aby na sebe vzaly tanga kalhotky a odprezentovaly před námi své pozadí, velmi záhy bychom byly schopné rozdělit je do dvou hlavních  skupin.

„Hladovej zadek“

Hladovej zadek je moje soukromé pojmenování pro zadek, jehož majitelka si pečlivě hlídá svůj kalorický příjem, většinou jí jako vrabec a typicky jí můžete zahlédnout v jídle se nípat

Je ten typ ženy, která se raději nikdy pořádně nenají, ale s pohybem je na tom bídně. Když už se k nějakému odhodlá, rozhodně se nazapotí a pravděpodobně se při něm ani nebude usmívat. Když už se k pohybu donutí, bude to kardio v tepovce (protože psali, že se při tom pálí tuky, tak to je to jediné správné) a na intenzitu si dá velký pozor. 

Co obvykle říká: „Mám pomalý metabolismus a musím se hlídat.“

 

„Vytvarovanej zadek“

Vytvarovaný zadek může mít i žena s nadváhou, ale ta jeho existenci zatají před celým světem, protože ho bude schovávat pod tukovou peřinkou.

Zadek štíhlé ženy, který má pěkný tvar, tvoří právě velký sval hýžďový a další svaly ve vedlejších rolích. Bude se mírně lišit žena od ženy, ale společné budou mít tři věci:

  1. Není obalen silnou vrstvou tuku
  2. Sval je vypracovaný a funkční
  3. Je krásný

Tahle holka s velkou pravděpodobností neřeší každou mrkev, kterou sní (Tam, kde majitelka hubeného zadku omdlévá: „Ach bože, tolik sacharidů?“), ale taky neřeší to, když se u sportu zpotí jako nevětraný skleník v červenci. 

Pohyb tvoří pevnou součást jejího života. Užívá si ho a umí si sáhnout na hranice svých sil. 

Co obvykle říká: „Příště to dám rychleji.“

Jak si vytvarovat prdku k nakousnutí? 

Co se týče jídla, nešiď svoje tělo o živiny. Nešiď ho ani o kalorie. Pokud potřebuješ nějaké to kilo shodit, zvol raději cestu menšího deficitu v příjmu energie z jídla, ale pořád s dostatkem živin. 

Jez co nejméně vysoce zpracovaných „výrobků“ (viz obrázek).

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmyslov%C4%9B_zpracovan%C3%A9_potraviny

Nevyřazuj zbytečně žádnou složku potravy (bílkoviny, sacharidy ani tuky). Zaměř se na jejich kvalitu a na to, abys nakupovala pokud možno „suroviny“ (maso, vejce, mléko, ovoce, zeleninu) nebo výrobky, které neprošly přílišným průmyslovým zpracováním (jogurty, sýry (kromě tavených), šunka, kakao, tuňák v konzervě…). Pak tě ani nebude nijak významně honit mlsná.

V pohybu nebuď fajnovka

Ve zkratce by se dalo říci, že pro hezké pozadí je výhodné řídit se heslem „Beru všechno!“.

Všestrannost je totiž to, co zaručí, že na žádný prdelkový aspekt nebude zapomenuto, nic nebude zanedbáno a rozvoj nejen této partie bude harmonický. A současně je to (kromě dalších věcí jako masáží, střídavých sprch a lymfodrenáží) perfektní strategie právě v našem tažení proti pomerančové kůži. A co že do té pohybové všestrannosti vlastně patří? 

Kardio

Ať už sem zařadíme chůzi, chůzi s holemi, běh, běžky, cyklistiku, kolečkové brusle nebo jinou vytrvalostní aktivitu, neměli bychom kardio vynechávat.

  • přispívá zdraví srdce a cév (a jasně – může ti to teď být jedno, protože chceš ten přitažlivej zadek, ale až budou mít tvoji vrstevníci na stará kolena nedokrvené dolní končetiny a nad sebou hrozbu amputace odumřelých částí, doceníš to)
  • zvyšuje počet červených krvinek (to jsou ty potvůrky, co si v seriálu Byl jednou jeden život nakládaly do baťůžku kyslík, roznášely ho po těle a zpátky zase odklízely oxid uhličitý), což má za následek mimo jiné lepší zásobení kyslíkem a zvýšení výkonu 
  • u starší generace zpomaluje úbytek svalové hmoty (a tím nejen zachovává déle soběstačnost a hybnost, ale také pomáhá předcházet nadváze)

Přestože se dá kardio ještě dále dělit podle dosažené tepové frekvence (při nižší se spíše spaluje tuk, při vyšší se více zlepšuje kondice), pro zadek i pro zbytek těla (u zdravého člověka) jsou prospěšné všechny frekvence a tudíž nepovažuju za nutné se zdržovat jejich měřením. 

HIIT

Speciální formou kardia je potom HIIT (High intensity interval training), při kterém se jedná o to, že po poměrně krátkou dobu (kolem 20 minut) střídáme intervaly vysoké a nízké intenzity pohybu. 

V začátcích může být nízko intenzivní interval delší, ale můžeme se postupně dostat až na 1:1 (například 30sec sprintu a 30sec chůze).

  • zvyšuje klidový metabolismus (máme lepší spalování)
  • šetří čas (je to velmi krátký trénink i když připočítáme čas potřebný na zahřátí a protažení)
  • lidé tento trénink obvykle nevynechají (to souvisí s nižší časovou náročností – byla na to provedena metaanalýza uveřejněná ve Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sport)

Silový trénink

Silový trénink je to tajemství, které dělá z placatého neforemného bácu krásný oblý zadek, jaký bychom rády vystavovaly v legínách i v plavkách. Posilování totiž zajistí svalovou hypertrofii, tedy růst svalu. A právě sval je to, co dává zadku ten krásný tvar. A právě sval je to, co chybí holkám s hladovým zadkem.

A navíc je sval právě to, čemu se říká také „aktivní hmota“, čili hmota, která pálí kalorie. A tak je posilování ruku v ruce s aerobní aktivitou důvodem, proč se můžeme bez obav dostatečně najíst (narozdíl od dietářek).

Během posilování nespálíme příliš mnoho kalorií, ale zázrak přichází PO tréninku. 

  • svalová regenerace a růst zvyšuje kalorickou spotřebu (líp nám to spaluje)
  • silový trénink i v kalorickém deficitu ochraňuje aktivní hmotu a tak brání zpomalování metabolismu
  • tvaruje postavu (při stejné hmotnosti tělo vypadá a funguje lépe)

Tak nebuďme hladové a nebojme se pohybu. Pot berme jako detoxikaci (protože potem se vyplavují odpadní látky) a nehlídejme si při sportu načesané vlasy a neslyšnost dechu. 

Já se ke svému vytvarovanému zadku ráda i profuním s krůpějemi potu tekoucími po nachových tvářích.

Pokud ani tobě není tato představa proti srsti, pojď si pro další inspiraci do facebookové skupiny Fitness a wellbeing pro věčné začátečnice – jak začít a vytrvat

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů