3 překvapivé důvody, proč se ti nedaří zhubnout

Důvodů, proč se hubnutí nedaří, je plný internet. Já jsem se snažila vybrat takové, které nejsou tak všeobecně omílané. Můžeš mít ten nejlepší jídelníček na světě, cvičit jako ďas a vážit každé sousto, i přesto možná ale ani po letech snahy, selhání a nových začátků nemáš svou vysněnou postavu. Kde je chyba?

Ode zdi ke zdi

Žiješ si v klidu a pohodě svůj více či méně uspokojivý život, až jednou přijde něco, co tě přiměje všechno od základu změnit. Může to být rozchod, svatba nebo jenom to, že nedopneš džíny. 

Ať je tvojí motivací cokoli, dá ti to dostatečný impuls k zásadním změnám v životním stylu. K tak zásadním, že překopeš všechno najednou a prakticky ze dne na den.

Pětkrát týdně začneš cvičit, ačkoli dosud tvůj jediný pohyb byl sobotní maraton v nákupáku. Zavřít lednici tak, aby nikde nevyčuhovaly salátové listy nebo aspoň mrkvová nať se najednou stává disciplínou pro pokročilé hospodyně. Udržuješ se v dobré náladě, endorfiny bys mohla půjčovat na vysoký úrok a opravdu naštvat tě může jen fakt, že zásoba plastových krabiček na jídlo nemá k sobě padnoucí víčka.

Nakoupíš nové krabičky a denně si do nich chystáš zdravé jídlo, sleduješ na sockách fitnessmodelky, možná se inspiruješ jejich tréninkem nebo zkoušíš jejich extra super speciální recepty. A daří se ti – zhubla jsi. Cítíš se skvěle a váha i centimetry jdou dolů.

Uběhne pár týdnů, nadšení pomalu opadá, pokroky se zpomalují, možná ustaly docela. Ty ale pořád makáš. Pořád si připravuješ krabičky. Odměna ve formě rychlých výsledků už ale nepřichází. „Co dělám špatně?“ říkáš si. Možná vůbec nic. Jen ses stala feťákem rychlého pokroku. A máš absťák a vztekáš se.

V tomhle bodě hodně lidí udělá otočku o 180 stupňů zpět a vrátí se k tomu, jak žil původně. Možná se ti to stalo taky. A ani ses nenadála, ztracená kila byla zpět a třeba ještě něco málo navíc. 

A tak si zase žiješ v klidu a pohodě svůj více či méně uspokojivý život, až jednou přijde něco, co tě přiměje všechno od základu změnit. Může to být rozchod, svatba nebo jenom to, že nedopneš džíny. Kolo se zase roztáčí.

Moc to žereš

Příliš se zaměřuješ na svůj nový životní styl. Příliš se pozoruješ a zkoumáš, všechno ostatní jde stranou a ty máš fokus jen na to:

  • uvařit
  • nakrabičkovat
  • v přesný čas se najíst
  • přesně chodit na tréninky
  • držet se ve správné tepové frekvenci pro hubnutí (mimochodem pěkná blbost)

a veškerý zbylý čas strávíš hledáním těch zaručeně nejlepších suplementů na spalování, regeneraci, pre-workout a já nevím co všechno.

Jediné, čeho tím ale docílíš, je to, že psychicky platíš příliš vysokou cenu. Je to asi jako bys pěstovala kytku. Místo toho, abys jí jen v pohodě zalila a pohnojila tak, jak potřebuje, a pak se jen po pár týdnech radovala z květu, tak si v mezičase kecneš na židli přímo před ní a pozoruješ jí. A pak se ti logicky těch pár týdnů, než vykvete, bude zdát nekonečných, a vynaložená cena (čas a pozornost) příliš vysoká na to, že výsledkem je pouhý květ.

Soustřeď se na to, co je třeba udělat, ale nevěnuj tomu více pozornosti a času, než je nezbytně nutné. Protože jakmile tvůj mozek vyhodnotí, že tenhle kšeft je nevýhodný, udělá všechno pro to, aby tě od něj odradil. 

A s tím úzce souvisí i třetí důvod, proč se ti možná nedaří zhubnout:

Nikdy se pořádně nenajíš

Překonat sám sebe, když pak následuje odměna, bude pro člověka vždy snazší, než se stále překonávat a vidinu odměny mít až ve vzdálené budoucnosti.

Když změníme svůj životní styl od základu na mnohem zdravější, odměnou nám bude zdravější, štíhlejší, krásnější a lépe fungující tělo. Tělo, díky kterému si budeme moci mnohem lépe užívat života. A to je přece skvělé! Až na takovou maličkost – čas. Říká se tomu „odložená odměna“

Jenže náš mozek upřednostňuje okamžité odměny před těmi odloženými. Takže pokud řadu dní za sebou dáváme tělu jen vrabčí porce, i kdyby to bylo každé dvě hodiny, nikdy nebude mít pocit uspokojení. 

Já osobně jsem dlouhou dobu věřila, že musím jíst menší porce častěji, abych roztáčela kolo metabolismu a pálila tak svoje tukové zásoby. Nepopírám, že existují lidé, kterým to tak naprosto vyhovuje. Jak nebezpečný bullshit to byl pro mě, jsem nakonec zjistila. Dnes se držím obvykle na třech až čtyřech porcích jídla denně, ale každý den zažívám pocit uspokojení a nasycení. 

V dobách, kdy to tak nebylo, jsem vždy po nějaké době se vším sekla.

„Takhle se furt trápit, to přece není život!“ 

„To se nedá vydržet! Mám pocit, že celý den se točí jenom kolem jídla! Buď si ho chystám, nebo ho jím, nebo přemýšlím, jestli mám nachystáno na zítra všech šest porcí… K zbláznění!“

Já před pár lety

Jak to může vypadat v praxi?

Svůj denní příjem můžeš rozdělit řekněme cca někde mezi 3 – 6 porcemi. Pokud máš denní příjem dejme tomu 1600kCal, pak tvoje porce můžou vypadat třeba takhle:

  • 10:00 –  550 kCal řecký jogurt Milko čokoládový + banán + Bebe Dobré ráno oříškové s medem + hroznové víno a lískové oříšky
  • 15:00 – 550 kCal kuřecí prsa grilovaná (200g), jasmínová rýže + zeleninový salát + strouhaná mrkev s jablkem
  • 20:00 – 500kCal míchaná vejce s celozrnným rohlíkem + šopský salát

…a nebo takhle

  • 6:00 – 200 kCal řecký jogurt Milko čokoládový + banán
  • 9:00 – 250 kCal Bebe Dobré ráno oříškové s medem + strouhaná mrkev s jablkem
  • 12:00 – 450 kCal kuřecí prsa grilovaná (150g), jasmínová rýže + zeleninový salát
  • 15:00 – 200kCal bílý jogurt klasik Olma, hroznové víno a lískové oříšky
  • 18:00 – 400kCal míchaná vejce s celozrnným rohlíkem
  • 20:00 – 100 kCal šopský salát

Je to stejný jídelníček, pouze ve tříchodovém je místo bílého jogurtu Olma navíc 50g grilovaných kuřecích prsou.

Co si z toho vzít?

Stejně jako snad ve všem v životě – je důležité znát sebe a vědět, co je pro mě ta vhodnější z možných dobrých cest. Co když se ti nedaří prostě jenom proto, že jsi uvěřila na „malé porce častěji“?

Řešením je najít si pro sebe takový styl stravování, který bude zároveň zdravý, funkční a dlouhodobě udržitelný. Aspoň většinou 🙂

A co dělat, pokud sama sebe vlastně neznáš, nevíš, co by ti vyhovovalo a co by zrovna tobě sedělo? To už patří zase do jiného tématu.

Pokud chceš vědět o všech novinkách, přidej se do FB skupiny Jak začít a vytrvat – Fitness a wellbeing pro věčné začátečnice a/nebo se přihlaš k odběru mého rodícího se YouTube kanálu Začít a vytrvat.

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů