Proč je Notion dobrá volba a jak začít psát poznámky

Myslela jsem, že se mi zahltí hlava a že praskne jak těsnění na vodovodní baterii z výprodeje z Baumaxu. Sotva jsem pootevřela dvířka do světa znalostních a multifunkčních aplikací, z nichž každá má množství vyznavačů i odpůrců, zase jsem je rychle přibouchla a zapřela se o ně zády, abych silou celého těla zadržela tu lavinu, která se na mě valila.


Obsidian vs. Notion: Která aplikace na psaní poznámek je lepší?
To je úplně jedno – zkuste ClickUp!
To nechceš…

Víte co? Appka není manžel, takže já jsem si ji vytáhla skoro jako králíka z klobouku. A jsem s ní naprosto spokojená.

Má totiž všechno, co je potřeba pro tvorbu vlastní zettelkasten, a navíc ještě různé možnosti formátování textu, což sice někdy může být malinko problém, ale pro optickou přehlednost a přitažlivost každé poznámky (a hlavně pak stránky, kde je delší strukturovaný text – např. článek nebo podklady ke studiu) je to jednoznačné plus.


 • V první řadě – a to je pro tvorbu ZK asi nejdůležitější – má možnost propojení jednotlivých poznámek zpětnými odkazy. A nejen to – dokonce lze odkazovat i na jednotlivé odstavce souvislejšího textu zvlášť.
 • Taky lze použít synchronizované odstavce tak, že odstavec, který chci zmínit i jinde, můžu označit jako “synced blok”, zkopírovat a vložit na úplně jinou stránku v Notion. Kdykoli pak v tom odstavci něco změním, tak se změna propíše i do jeho kopie úplně automaticky.
 • A pak je tady samozřejmě také možnost vkládání obrázků, dokumentů (ve free verzi s omezenou velikostí na 5MB na kus), možnost nastavení statusu (jestli je to jen rychlá poznámka, rozepsaná a nebo hotová, nebo článek zda je už publikovaný atd.)

STOP! Teď se mi zdá, že místo abych do věci vnesla jasno, vařím mlhu jako vodník Kebule. Asi tě musím malinko mást… Bavíme se o zettelkasten, kde máme mít přísně atomizované poznámky, co “lísteček=stránka”, to jedna myšlenka, a já tady pořád zmiňuju i nějaké články atd.

Jo – to je na tom právě taky skvělý.

Zettelkasten mám jako jednu databázi.

Je to jen jedna položka v mém Notion. Můžeš tady mít totiž snad úplně všechno. Celou agendu.

 • habittrackery
 • publikační plán
 • seznamy
 • to-do listy
 • plán úklidu podle FlyLady
 • čtenářský deník
 • podklady k článkům
 • osnovy podcastů
 • a já nevím co ještě.

K dispozici je taky spousta šablon. Ať už placených nebo neplacených. A to byla zrovna pro mě na začátku slepá ulička.

Třeba šablona “Reading list” byla od začátku intuitivní a používám jí doteď. Ale potom jsem si stáhla šablonu přímo dělanou na zettelkasten (taky jich je víc) a byla jsem úplně v hajzlu.

Byla asi vážně mega vychytaná. Propracovaná a možná i dokonalá. Ale… Nová appka, kde neznám funkce, vidím jí poprvé a snažím se nějak intuitivně… pak když to nejde i s pomocí návodů… Shit.

Jak vypadá jednoduchá zettelkasten v notion

Nakonec udělám to nejjednodušší možné. Na prázdné stránce založím novou databázi.

Neřeším, jestli poznámka patří do oddělené databáze “rychlá”, nebo jak ji následně přesunout do databáze “permanentní”. Na to kašlu a jdu cestou jedné databáze a označení statusu. Prostě si u každé z nich oštítkuju, v jaké fázi poznámka je.

Jak vytvořit v Notion tu nejjednodušší zettelkasten

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A můžu frčet.

A ty taky. Do začátku víc nepotřebuješ.

„Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“

Antoine de Saint-Exupéry

I když… už jsem říkala, že v Notion se zabydlela i umělá inteligence? Zajímá tě, k čemu je dobrá?

Tak mi to klidně řekni a nenech si nic ujít → facebook skupina ZETTELKASTEN Jak začít a vytrvat: tvoř obsah pomocí externího mozku → račte vstoupit 🙂

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů