Základní návod, jak začít budovat vlastní externí mozek

Že budování vlastního externího mozku může každého tvůrce obsahu posunout na úplně jiný level, je dnes už jasné každému, kdo kdy slyšel termín „zettelkasten“.

Díky němu si uspořádáš a propojíš své myšlenky a nápady způsobem, který ti bude dávat smysl a navíc tě zbaví toho skličujícího pocitu, který zná nejeden tvůrce – prázdná, čistá stránka a prázdná, dutá hlava. Vždyť o co lépe se ti upravuje vlastní už jednou napsaný text, než když musíš vymýšlet všechno od prvního písmene.

Není pochyb o tom, že externí mozek, který tě přes tohle bolavé údolí přenese, je něco jako “Oh shit, proč se tohle neučí ve škole?!” Začít ho tvořit od nuly však může být skličující úkol.

Předně je třeba říct, že většinou nikdo nezačíná od nuly. A to může být naopak problém. Přepisovat všechny svoje poznámky nastřádané za léta může být velká past. Ne všechny totiž budou stále relevantní a někteří z nás mají tolik různých neuspořádaných podkladů, že jejich přepisováním můžeme strávit poslední zbytky mládí.

Ale všechny ty poznámky v rychlosti projít, vyďobat si diamanty a zbytek konečně vyhodit?

Jo, tak to si myslím, že je dobrej start. Hlavně se na ničem nezaseknout a nic si nenechávat. Zkus se na svoje poznámky podívat jako na cizí. Jako na nabídku v obchodě.

Chceš utrácet v obchodě peníze za něco, co by se ti jen možná někdy mohlo hodit, nebo si koupíš to, co je “to ono”, co tě oslovuje v současnosti? Ano, tvoje poznámky ti patří, žádné peníze za ně utrácet nemusíš. Stalo by se ale něco horšího – peníze jsou nahraditelná komodita. Čas nikoli.

Neutrácej svůj drahocenný a nenahraditelný čas jen kvůli strachu z budoucího nedostatku. Pokud vyhodíš informaci, která se ti může v budoucnu hodit, jistě ti zkříží cestu znovu v pravý čas.

Projdi mezi regály, vezmi si, co potřebuješ. Zbytek vyhoď. Uleví se ti.

V dnešní internetové době máme všechny informace na pár kliků vzdálené. V nejhorším se musíš vydat do knihkupectví nebo do knihovny, ale mnoho knih už je dostupných on-line, ať už v audio formátu nebo třeba v pdf. Totéž platí pro různé studie, časopisy, skripta, videa, blogové články a recenze. Není tedy racionální důvod, proč si schovávat např. sešity ze střední.

Co budeme potřebovat k tvorbě vlastní zettelkasten – externího mozku a parťáka v tvorbě?

Byť tady existuje možnost zvolit analogovou, papírovou formu, tak snažně prosím – nedělej to. Původní ZK sice pan Luhmann tvořil právě tak, ale on ještě neměl jinou možnost. Přimlouvám se tedy pro digitální řešení, přestože jinak jsem velkou milovnicí papíru a tužky.

V první řadě je důležité najít aplikaci, která bude vyhovovat tvým potřebám.
Ale nezasekni se na tom.
Dej si jasný termín, kdy přestaneš hltat recenze, a začni tvořit.
Neexistuje „nejlepší appka“.

Já jsem si vybrala Notion, ale nehraje roli, jakou appku zvolíš, pokud má potřebné funkce (hlavně zpětné odkazy). Liší se sem tam nějakou fičurou navíc, liší se vzhledem atp., ale Luhmanovi stačily papírky a šuplíčky a jak byl produktivní! Hlavní je začít a vytrvat.

Když se s vybranou appkou trochu seznámíš, ať už intuitivně nebo s pomocí různých návodů, začni si zapisovat vybrané poznámky jednu po druhé.

Důležité je:
1. dobře poznámku pojmenovat (aby bylo zřejmé, čeho se týká)
2. nerozvíjet řetězec myšlenek v jedné poznámce, ale každou myšlenku nechat v samostatné poznámce a vzájemně je propojit.

To jsou úplně elementární podmínky k tomu, aby tvoje ZK fungovala tak, jak má.

Nezoufej, když s narůstajícím množstvím poznámek nebudeš moci najít úplně všechny, které s novou poznámkou souvisí. Není nezbytně nutné každou přibyvší poznámku propojit s úplně všemi, ke kterým má vazbu, ale rozhodně propojování nevynechávej.

Každá poznámka je jako neuron a každé spojení je jako synapse. Je to právě ono, co po dosažení “kritické masy poznámek” začne vytvářet struktury pro příspěvky na sítě, články, videa nebo přednášky. Poznámky začnou odkazovat jedna na druhou, napodobujíce asociační mechanismus mozku. S tím rozdílem, že ZK nezapomíná.

A to je jednou z nejvýznamnějších výhod budování externího mozku. Že umožňuje znovu procházet a spojovat myšlenky, které jsme možná zapomněli. Překvapí tě, kolik spojení a postřehů získáš, jakmile začneš své poznámky procházet. A jako bonus si je i lépe zapamatuješ.

Pokud tě zaujala myšlenka zettelkasten, pak se přidej do skupiny ZETTELKASTEN Jak začít a vytrvat: tvoř obsah pomocí externího mozku a nenech ujít můj další připravovaný článek, který se bude týkat přímo tvorby ZK v Notion.

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů