O malých pravdách a velkých lžích

Ctihodnosti, když jsem ho probodla, bylo již několik dní mrtvé

V Albertu jsem si naložila do košíku čtyři balení Královského kuřete. Pak jsem přihodila pytlík s listovým špenátem a hned za ním letěla „cihla“ špenátového protlaku. Její ostrý roh projel igelitem obalu kuřete a to nebýt po smrti, bylo by obětí nedbalostního činu. Mordyje – to byla díra, že by se mi tam vešla celá pěst.

„Všichni bychom měli nalézat štěstí ve spravedlnosti a pravdě, bez ohledu na utrpení a ztráty, s nimiž se na tomto světě můžeme setkat.“

Mahátma Gándhí

Na pokladně jsem paní pokladní o celé anabázi zpravila, aby na sebe při markování omylem nebohého ptáka nevyklopila. I přes roušku bylo patrné, že se na mě usmála. Jenže kvůli poškozenému kódu nechtělo kuře pípnout (ani se mu nedivím). Paní pokladní si ale s úsměvem poradila, přemarkovala kód z jiného balíčku, upravila váhu (ty jo, to fakt jde?) a lupla mi poškozené balení do mikrotenového sáčku.

Poděkovala jsem za její přístup a když mi ještě hezky vyšly stravenky, tak mi ta dobrá duše pravila: „To vás pánbu odměnil za upřímnost. Většinou slyším, že „To samo“. To mám nejradši. Mějte se hezky, na shledanou!“

A v tu ránu mě kuře přestalo zajímat. Mé úvahy se rázem začaly ubírat úplně jiným směrem. Přicházely jiné myšlenky. O malých pravdách a velkých lžích. O povaze národa a o tom, že…

Dostaneme přesně to, co si zasloužíme

  • Chceme po dětech, aby nelhaly. Ale ony často jsou tichými svědky našich vlastních malých lží.
  • Automaticky předpokládáme, že nám druzí neříkají pravdu („Prý si chce dát pár měsíců pauzu od práce. Pche, to určitě. Tutově jí vyhodili, protože je neschopná.“)
  • Akceptováním malých lží získáváme rezistenci vůči těm velkým. Lež už nás nešokuje. Je to podobné jako s násilím nebo s pornografií. Otupíme a stáváme se lhostejnými.

Vadí nám – a zároveň to automaticky předpokládáme – že politici lžou. Nic s tím ale neděláme. Možná netušíme co. Možná si namlouváme, že s tím nic nenaděláme. Myslím, že v dnešní době mohou opravdové změny přicházet jedině zespod.

„Je štěstím pro stát, když lidi nepřemýšlejí.“

Adolf Hitler

Politici nám budou lhát, dokud to budeme akceptovat. Akceptovat to budeme, dokud budeme zvyklí na lež. A na lež budeme zvyklí, dokud nepřestaneme lhát.

  • lhát si mezi sebou navzájem
  • lhát před dětmi
  • lhát dětem…
  • …a sobě

„Pravda je to, co zjednodušuje svět, a ne to, co vytváří zmatek.“

Antoine de Saint-Exupéry

A my každý den budeme mít mnoho šancí se na pikosekundu zamyslet a rozhodnout se, jestli budeme vytvářet zmatek, nebo začneme odspodu měnit sebe a svět.

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů