Tvrdíte o sobě, že nemáte intuici? Že ta vaše prostě nějak nefunguje, nebo si jen na pár dní vzala dovolenou? Zkrátím to – to jsou kecy.

Když máte na výběr ze dvou variant, obzvláště jde-li o životně důležitou věc, dostanete se někdy do rozhodovací paralýzy. Chvilku se přikláníte na jednu stranu a když už se zdá, že máte jasno, panika nastoupí a váhy se přehoupnou.

Možná si zkoušíte psát na papír plusy a mínusy, abyste ho zase zmuchlali, protože každý aspekt má jinou váhu a nejde se rozhodnout jen na základě počtů.

U těch podstatných životních situací, jako je změna zaměstnání nebo zásadní změna vztahu s někým, jsem se časem odnaučila používat analytické myšlení. Většinou mi totiž dobře neposloužilo.

Ta nejlepší rozhodnutí v mém životě nikdy nebyla výsledkem promyšlených úvah.

Ta nejlepší rozhodnutí v mém životě se zpočátku zdála být těmi nejhoršími a nejproblematičtějšími variantami, ze kterých jsem měla na výběr. A vždycky to stálo za to.

„Když jsem v roce 1977 utekl do zahraničí, denně jsem se obviňoval. Vypadalo to, že se dvěma dětmi umřeme hlady. Čas mě ale naučil dívat se dopředu a nikdy se necítit provinile za rozhodnutí, které jsem v dané chvíli vnímal jako nejlepší.“ Jan Tříska

Volbu životního partnera mi například vymlouvalo celé moje okolí. Nemohla jsem si vybrat nic a nikoho horšího. Rodiče na mě vyvíjeli nátlak, každý po svém. Kamarádi si ťukali na čelo a varovali mě. Kolegové v práci nechápali, jak můžu být tak blbá a naivní.

Dnes moji rodiče nedají na mého muže dopustit. Moji kamarádi nám (v dobrém) můžou závidět, a moji bývalí kolegové z práce nechápou, jak jsem se mohla nezmýlit.

Nebylo to vždycky jednoduché a ne vždycky jsem byla schopná všechno ustát s grácií. Ale bylo to tak správně.

Byla to intuice, která mi nedovolila ustoupit před tlakem okolí, vzdát všechno hned na začátku a zvolit výhodnější řešení. Najít si nějakého partnera, který bude mít fajn práci a bude dobře vychován. Někoho, kdo je perspektivní a hodný. No – neposlechla jsem a jsem šťastná.

„Naučila jsem se, že když jsem něco rozhodla se srdcem na dlani, obvykle to bylo správné rozhodnutí.“ Maya Angelou

Intuici máme všichni, jen jí často přebíjíme pádnými argumenty. Proto, až budete mít příště pocit, že jste se zasekli a nejste schopni zvolit jednu ze dvou variant, hoďte si korunou. Pokud padne panna a vy budete mít pocit, že chcete házet znova….intuice křičí „Zvol orla!!!“.

 

Tereza Tyburcová
Po letech pokusů a omylů jsem našla cestu z myšlenkové pasti "měla bych", "musím" a "nemohu". Dnes ukazuji ostatním, že žít svůj vlastní život a brát ohledy i na své potřeby není sobectví. A že není pozdě plnit si sny. Jak se to stalo, se dozvíte tady
Máte taky občas pocit, že žijete nějak blbě, máte toho moc a nemáte čas na sebe a/nebo na rodinu? Pokud chcete vědět, co se s tím dá dělat, přečtěte si můj e-book S jazykem na vestě
Chcete mi napsat? Kontaktní e-mail: fenix@terezatyburcova.cz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů