Furt mačkáš nějaký čudlíky!

Digitální technologie. Opěvované i nenáviděné. Co člověk, to jiný pohled, a často se neshodnou ani máma s tátou. Mnoho o nich bylo napsáno, a já sama nemám pevný názor na to, kolik času na technologiích je ok. Ale o jednom přesvědčená jsem. Možnosti jsou nekonečné a jsou v našich rukou.

Děláš ty taky něco jinýho?

Někdy mám pocit, že jsem porodila dítě s mobilem v ruce. Copak ve škole, tam ho často zlákají i jiné nabídky. Ale co doma? Já pracuju (jak jinak než na PC), škola zavřená (Covid-19) a dítě bezprizorní. Lego je vlastně prehistorický Minecraft a Sluníčko s Ohníčkem nahradilo Youtube Kids. Tak proč dělat něco reálného? A tak to muselo přijít. Srazila jsem se s Tondou cestou do koupelny.

Já: Tak co vyrábíš celej den?

Tonda: Nic.

Já: Jak nic? Něco přece děláš, ne?

Tonda: Koukám na YT Kids.

Já: Od rána?!! Neděláš nic jinýho, než že čučíš na videa?!

Tonda: Nooo, jo.

Já: (V duchu tiše úpím a nadávám si, co jsem to za matku, která se místo synovi věnuje práci na homeoffice)… A víš vůbec, jak taková videa vznikají?

Tonda: (Zvedne ke mně oči najednou plné zájmu) To nevím!

A tak napíšu do youtube „tutoriál animace“ a pouštím první video, kde se mihne lego. Netrvá dlouho, stahuju aplikaci a už v tom frčíme oba dva.

Klika cvakla, dveře letí, táta vchází do dveří

Rychle se nadchnu pro kdejaké tvoření. Máme za sebou háčkovací období, korálkové období, období renovace nábytku a jiné neméně kreativní výstřelky. Takže když přijel Vláďa z práce, hned věděl, kolik uhodilo.

Všude bordel. Z kuchyně se tentokrát stalo nahrávací studio, na kamnech místo teplé večeře pár legopanáčků a barevné čtvrtky. Je zvyklý. Aspoň prý ví, co mi koupí k svátku. A tak si namazal chleba a šel mi objednat držák na telefon 🙂

Toníkova spirála

Něco tvořit bývá lepší než jen konzumovat (i když ta večeře by od věci nebyla). A tvořit něco digitálního může zahrnovat dokonce víc offline práce, než mačkání čudlíků. Jen pro děti dneška může být lákavější pozvání „Pojď, natočíme animované video!“, než „Pojď, budeme si vystřihovat.“ Blbý je, že se teď přetahujeme o jeden telefon. A taky to, že musím pracovat, zatímco Tonda má studio úplně pro sebe. Proč já sakra nemůžu chodit do svobodné školy? 😀

Pocta Zdeňkovi Milerovi

Tereza Tyburcová
Jsem trenérka návyků, parťačka věčných začátečnic, maminka unschoolera a žena výjimečného muže. Věřím, že drobnými změnami lze dosáhnout nečekaně dobrých výsledků, tvořit tu nejlepší verzi svého bytí a spokojeně žít. Jestli vás zaujalo, o čem píšu, zvu vás ke mně do FB skupiny
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů